Zdraví

Máte obsedantní myšlenky? Nebojte se svěřit!

Člověku nikdo do hlavy nevidí. Tělesná vizáž, naučené vzorce chování a dobrý make-up umí skrýt mnohé. Na první pohled velmi úspěšní lidé jsou ale „pod slupkou“ křehcí a zranitelní. I ten největší manažer řeší uvnitř své problémy, bolístky, strachy a úzkosti. Nikdo není dokonalý, a ten, kdo tvrdí, že ano, má problém ze všech největší.

Kde a s kým řešit osobní problémy na diskrétní úrovni? Zapeklitá otázka. Věřící lidé se často svěří faráři. Má pro ně v rámci zpovědi odpuštění i slova útěchy. Odborný přesah zde ale nečekejte. Efektivní pomoc přináší terapeutické sezení u psychologa či psychiatra. Ordinace těch státních jsou ale beznadějně plné na dlouhé měsíce dopředu. Velmi dobrou alternativou ke klasické ordinaci je psychiatrie Brno, klinika AdiCare.

Netrpíte obsedantně kompulzivní poruchou?

Soukromá psychiatrická a psychologická ambulance AdiCare léčí stavy úzkosti, panickou poruchu, sociální fobie, deprese i závislosti. Vše probíhá formou terapií, které minimalizují užití psychofarmak.

Velmi často řešeným problémem, který si mnohdy lidé ani jako diagnózu zpočátku neuvědomují, je obsedantně kompulzivní porucha. Pro nemoc jsou typické především vtíravé řetězce myšlenek, takzvané obsese, které člověka neskutečně trápí a dovedou ho doslova paralyzovat.  Typickým příkladem jsou obsesivní myšlenky typu „nechal jsem zapnutý sporák, vyhoříme“, nebo „nezvládnu to jednání, všichni vidí, že jsem neschopný“. Dalším příkladem může být vtíravá představa toho, že někomu ublížíme, zraníme své dítě, přejedeme někoho schválně autem nebo někoho sexuálně napadneme. Uklidňující fáze přichází s naučenými frázemi, pohyby nebo rituály.

Nemoc není ostuda

Lidé trpící těmito vtíravými myšlenkami, jsou v reálném životě velmi úspěšní, disciplinovaní a morální. Duševně však o to hůře nesou svůj vnitřní „boj“ a připadají si méněcenní. Taky patříte mezi ty, co několikrát kontrolují, jestli doma zamkli dveře? Nebo mezi ty, co si opakovaně myjí ruce, protože mají pocit, že nejsou dost čisté? Nebo s obavou o své zdraví donekonečna kontrolují datum trvanlivosti a složení některých potravin? Pak jste vhodnými adepty k tomu svůj stav přinejmenším konzultovat.

Soukromá klinika AdiCare vše řeší šetrně a diskrétně. Nedoporučuje dlouhodobé užívání léků, které obsahují benzodiazepiny. Tato farmaka sice mohou přinést chvilkovou úlevu, v dlouhodobém časovém horizontu však způsobují závislost a průběh onemocnění zhoršují.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Máte obsedantní myšlenky? Nebojte se svěřit!