Zdraví

4 tipy, jak zhubnout běháním

Slyšeli jste, že běháním lze zhubnout? Je to tak. Pohybem lze vždy shodit přebytečná kila, ať už je to chůze nebo běh. Jak ale na to, aby mělo běhání nějaký význam? 

1. Proměňte běh v koníčka 

Pokud jste se rozhodli, že začnete pravidelně běhat, zasloužíte si jistě pochvalu. Ale řekněte si popravdě: běháte kvůli vidině rychlého hubnutí, nebo proto, že vás to baví? Běh je specifický druh pohybu, který nemusí sednout každému. Někdo se pohybuje rád, jiný raději cvičí na místě. Běhání navíc není vhodné pro všechny váhové kategorie. Pro osoby trpící velkou nadváhou až obezitou se běhání nedoporučuje. V těchto případech je lepší zvolit chůzi.  

Pokud vás běhání nebaví, je pravděpodobné, žeu něj dlouho nevydržíte. Snažte se jej proto proměnit v jistou relaxaci, formu odpočinku nebo příjemné zpestření dne. 

2. Základem je pravidelnost 

Když už jste se do běhání pustili, měli byste se mu věnovat pravidelně. Čím méně budete běhat, tím déle na sebe nechají výsledky čekat. 

Začínejte pozvolna. Ze začátku se pusťte do běhání jednou až dvakrát týdně, v následujících týdnech můžete intervaly mezi jednotlivými tréninky snižovat. Pravidelnost je důležitá u všech typů cvičení. 

Jak často a jak rychle byste vlastně měli běhat? Tempo vždy volte podle sebe. To stejné platí i o intervalech. Pokud vás po prvním běhu bolí nohy, dejte si na chvíli pauzu, rozhodně se to nesnažte „přeběhat“. Mohlo by hrozit, že si ublížíte. Co se týče rychlosti, vždy volte tempo, které je vám příjemné. Po několika prvních tréninzích můžete začít zrychlovat. Začne vám rychleji proudit v těle krev, čímž posílíte srdce i svou vytrvalost. Řiďte se především sami sebou. Vy znáte nejlépe své tělo. Nenechte se rozhodit tím, že některý váš známý má lepší výkony než vy. 

3. Změňte své stravování 

Ke každému hubnutí patří neoddělitelně i změna stravování. Je to důležitá součást cesty ke změně vzhledu i životnímu stylu. Správným stravováním si vytvoříte nové návyky a zbavíte se těch špatných. Podpoříte správnou činnost těla a když omezíte příliš tučná jídla a některé sacharidy, vaše tělo začne odbourávat tuk a energii dávat do svalů. 

Vitamíny a minerály dostanete do těla díky zelenině, bílkoviny doplníte konzumací masa a vajíček. Přírodní plátek nebo steak se zeleninou je vhodné jídlo jak na oběd, tak na večeři. 

Nezdravé cukry vyměňte za zdravé: na odpolední svačinu si dejte 1-2 kusy sezónního ovoce, před běháním si můžete dopřát banán – obsahuje hodně energie, a proto se doporučuje jíst jej před fyzickými výkony. 

4. Vhodné vybavení 

Chcete-li se běhání opravdu věnovat, je poměrně důležité zvolit i správný oděv. Oblečení by mělo být lehké a vzdušné, avšak nejlépe přiléhavé, aby vás při běhu nebrzdil vítr. Nejdůležitější částí sportovního oděvu jsou boty. Není tak úplně jedno, co si vezmete na nohy, protože pokud budete běhat opravdu pravidelně, potřebujete se cítit dobře, lehce a vaše noha musí mít dostatečnou oporu. Nebojte se proto zainvestovat do vhodné běžecké obuvi, vaše tělo vám poděkuji. Díky správnému postavení nohy bude váš krok lehký a vyhnete se také bolestem páteře. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *