Bydlení

Aby všechno ladilo

Když člověk rekonstruuje jednu místnost, pak chce mít všechno nové a krásné, často sahá po moderních trendech, protože se mu líbí, ovšem málokdy přemýšlí nad tím, zda daný prvek bude ladit nejen s místnosti, ale s celým domem. V případě, že chcete mít harmonickou domácnost, pak by bylo ideální, aby byly všechny místnosti sladěné do podobného ducha, protože jedině tak bude vybavení dávat smysl. 

Spoléháme na modelové řady 

Výhodou je, že pokud jste se rozhodli použít nějakou modelovou řadu z katalogu nebo nějakého obchodu s nábytkem, pak bude pro vás jednodušší sladit celou domácnost, neboť tyto řady jsou většinou vytvořené tak, aby se dal ten stejný nábytek anebo stejný styl nábytku použít i jiných místností, což znamená, že stačí, když budete všechno změřené a pak si jen vyberete rozměry, tvar a rozložení nábytku do jednotlivých místností.   

Stejné barvy 

Jestliže si nepřejete mít ve všech místnostech stejný nábytek a nechcete mít doma místnosti jako z katalogu, tak si samozřejmě můžete zvolit různý nábytek do různých místností, ovšem pokud chcete sladit celou domácnost, pak byste měli zvolit aspoň nějaký jednotící prvek, což je něco, co se bude prolínat ve všech místností. Nejjednodušší je, aby byl jednotícím prvkem materiál, barva anebo kombinace obojího. Například jestli máte rádi přírodní materiály a zvolíte si dřevo jako dominantní materiál, pak je dobré zvolit také odstín, například jestli dáte přednost dubu, buku, borovici a podobně, neboť jednotlivé dřevo má i jinou strukturu i barvu. Jestliže do celého domu zvolíte jen jeden druh dřeva, pak už si můžete vybírat z různých provedení nábytku a přitom bude všechno dohromady krásně ladit. 

Doplňky jsou důležité  

Jestliže hledáte jednotící prvek, pak to klidně může být i nějaký doplněk anebo motiv doplňku, který se v různých formách může opakovat ve všech místnostech. Neznamená to, že když se vám zalíbí nějaký doplněk, tak byste si ho měli koupit ve velkém množství a rozmístit ho do každé místnosti, to opravdu ne. Ale můžete například do obývacího pokoje na stůl koupit vázu například s motivem zebry, pak můžete do ložnice koupit lampy se stejným motivem a na chodbu dát třeba hodiny s tímto motivem a podobně. Je to poměrně jednoduché, ovšem je lepší, když se jedná o doplňky, které jsou jistým způsobem výrazné.  

Myslete na textilie  

Jestliže chcete sladit celou domácnost, můžete použít i textilie. Výhodou je, že textilie jsou ve všech místnostech a většinou v různé podobě, jsou to závěsy, polštáře, ubrusy a mnoho dalších. Podobně jako u doplňků můžete postupovat i při výběru textilií. Jestliže jste zruční a umíte šít, pak si můžete koupit větší množství látky a stejnou látkou použít v jedné místnosti na závěs, v jiné na ubrus a v poslední na polštářky, což bude nenápadný, ale velmi příjemný jednotící prvek. Jestliže máte doma starší židle s polstrováním, které byste rádi zmodernizovali, pak si můžete stejnou látkou potáhnout i polstrování. Stejně tak pokud máte rádi proutěné košíky, tak je můžete vyplnit danou látkou. Když máte dostatek látky, času a fantazie, tak se s ní dá krásně pohrát. Ovšem myslete na to, že by se nemělo nic přehánět a nebude vypadat pěkně, pokud budete mít stejnou látku úplně všude. 

Vše ladit nemusí 

Je velice krásné, když je celý dům zařízený v jednom stylu anebo když k sobě jednotlivé místnosti vzájemně ladí, neboť by působilo zvláštně, kdyby jedna místnost byla ultra moderní a jiná retro, ale každý má svůj styl. Ovšem jsou lidé, kterým se líbí, když má každá místnost jinou barvu, ovšem to nemusí znamenat, že spolu neladí, naopak i v nich se může prolínat pojící prvek. Na druhou stranu nikdy nelze sladit úplně všechny místnosti, neboť dětský pokojíček by měl být vždycky veselý, aby se v něm naše děti cítily příjemně.  

Pokud chcete harmonický dům, pak by měly všechny místnosti spolu ladit, což můžete mnoha způsoby, zvolte si vlastní pojící prvek a vytvořte příjemný domov. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *