Tipy

Snadné domácí pečivo, na kterém si náramně pochutnáte

Nemusíte mít doma žádnou speciální troubu ani tajný recept, abyste si mohli upéct dobroty, které si běžně kupujete v obchodě. Když si je však připravíte doma, budou mnohem chutnější a také čerstvé. Právě teď na podzimu bude ideální doba, kdy se pečením budete moct bavit a provonět zároveň celý váš dům.  

Ingredience seženete ve všech větších nebo specializovaných obchodech, záleží na tom, co si budete chtít upéct. Přinášíme hned tři skvělé recepty: na domácí croissanty, domácí chléb a domácí housky. Vyzkoušejte všechny, jsou skutečně jednoduché a lahodné. 

Domácí croissanty 

Ingredience: 

  • 250 g másla 
  • 280 ml mírně ohřátého mléka 
  • 450 g hl. mouky 
  • 2 lžičky dehydratovaného droždí 
  • 3 lžíce cukru 
  • 15 g soli 

Máslo dáme stranou a vše ostatní zpracujeme v hladké těsto tak, aby se nelepilo. Necháme kynout. Poté jej vyválíme do tvaru obdélníku. Tenké plátky másla jemně vtlačíme do připraveného plátu těsta. Celý připravený obdélník na 3x přeložíme, vložíme do sáčku či folie a dám na hodinu do ledničky. Poté opět rozválíme na obdélník a přeložíme na 3x. Celý proces zopakujeme 3x. Poté necháme těsto v sáčku a lednici přes noc. Ráno těsto rozdělíme na několik dílů. Ty rozválíme na obdélníky a následně nakrájíme na trojúhelníčky, které smotáme tak, jako jsme zvyklí u croissantů. Nechte v klidu na plechu chvíli kynout a pečte 15 min. při 180 – 190 stupních. 

Domácí chleba 

Ingredience: 

  • 380 g hl. mouky 
  • 100 g tmavé žitné chlebové mouky 
  • 50 g mouky světlé chlebové 
  • 1 lžíce soli a octa 
  • 1 lžičku drceného kmínu a 1 celého kmínu 
  • ½ lžičky cukru 
  • 380 ml vlažné vody 
  • Sádlo 

Do velké mísy vsypeme postupně mouky, cukr, kmín, vlažnou vodu, sůl a kvasnice. Zpracujeme v těsto, které musí být hutné a mírně se na ruce lepit. Necháme vykynout. Poté přemístíme na vál posypaný moukou, rozprostřeme jej a protější strany přes sebe. Sádlem vymažeme pekáček a chléb do něj umístíme sklady dolů, přikryjeme víkem a pečeme při 200 stupních asi 35-40 min. Chléb by měl ještě vzejít a mírně popraskat pečením. Poté odkryjeme a pečeme 25 min. do zlata. Chléb následně potřeme vodou, přikryjeme plátnem či utěrkou a necháme vychladnout. 

Domácí housky 

Ingredience: 

  • 500 g polohrubé mouky 
  • 250 ml vlažné vody nebo mléka 
  • 1 lžička cukru 
  • 30 g droždí 
  • Vajíčko a žloutek 
  • Lžička soli 
  • 50 g másla 
  • Zdobení: bílek, mák, len, sůl… 

Ze 150 ml vlažného mléka, lžičky cukru, droždí a hrstky mouky necháme vzejít kvásek. Zbytek mouky dáme do mísy, přidáme kvásek, mléko, změklé máslo, vajíčko, žloutek a sůl a zpracujeme v těsto. Necháme řádně vykynout. Těsto poté zpracujeme a umotáme, upleteme cca 10 – 12 housek. Každou ze 3 copů. Pokládáme na plech s pečícím papírem, necháme chvilku vykynout a potřeme bílkem. Nakonec posypeme ozdobou a pečeme asi 20 min při 190 stupních.  

Pečivo je nejlépe podávat ten den, kdy jej upečete. Chléb je výtečný po odležení, tedy druhý i třetí den. Skladujte v chlebníku či děrovaném sáčku určenému na pečivo. 

Jak poznat, zda je již dítě dostatečně vyspělé na vysvětlování problému? 

Každý z nás potřebuje dítku alespoň občas něco vysvětlit. Setkáváme se s tím v pozici rodičů, babiček a dědečků, učitelek mateřských a základních škol, nebo jsme třeba sourozencem malého brášky či setry. Je to běžná součást života, vysvětlovat různě starým dětem různě závažné problémy či budoucí situace, které se budou dít a chceme na ně dítě připravit.  

Můžete se s tím setkat před narozením sourozence, plánované služební cestě, při potřebě svěřit dítě na týden do péče někomu jinému… Mnohdy ale nevíme, jak moc je už dítko schopné vysvětlování pochopit, jaká slova máme volit, jak věci pojmenovávat, aby nás chápalo. Přitom vysvětlování není až tak těžké, jen záleží na věku ratolesti. 

Věnování pozornosti znamená zájem dítěte 

Vysvětlujete, vysvětlujete, dítě vás poslouchá, zdá se, že rozumí. Jestliže budete vysvětlovat nesrozumitelně nebo ho budou zajímat podrobnosti (kdy se vrátíš, kde jedeš, co budu jíst, budeš volat?…), nezbývá vám, než odpovídat. Jestliže ale dítko najednou odběhne a vy máte potřebu mu to dovysvětlit, není potřeba. Už jste přesáhli dobu, kdy je dítě schopné vstřebávat informace, tedy počkejte, nebo jste zaběhli do příliš podrobného vysvětlování, které už dítě nezajímá. Dítě samo vám dá svým chováním najevo, zda je pro něj věc, kterou řešíte (pro vás může být důležitá, ale pro dítě ne, uvědomte si to) dostatečně vysvětlena. Mnohdy jsou ale naše velké starosti pro dítě malé, vy je přece zvládnete a dítě to neřeší, neptá se. 

Jaká slova volit? 

Aby vám dítě rozumělo, mluvte mluvou, používejte slova, která používáte běžně a víte tak, že jim dítě rozumí. Např. při vysvětlování, kdy se dítě zeptá, „Kde se berou děti?“ nemusíte používat odborné termíny, ty dítě nezná. Podle věku dítka stačí buď sdělit, že maminkám rostou v bříšku a pak se v porodnici nebo doma narodí. Je už dítko starší, připraveno na víc informací, bližší popsání toho, co jste řekli, poznáte tak, že se bude doptávat: „A jak se dostane do bříška?“ Pro rodiče mnohdy nepříjemná situace, stydíme se dětem vysvětlovat něco, co je spojeno se sexem, pohlavním aktem… Nebojte se toho. Stačí odpovědět, že když se maminka s tatínkem domluví, že by ještě chtěli další děťátko, maminka má v bříšku vajíčka a tatínek má spermijky, které když se spojí, začne miminko růst. Dítě se dál ptá? Nevadí. Odpovídejte: Maminky mají proto pipinky a tatínkové šulínka, tatínek mamince spermijky vloží do bříška… Tohle ale už je velmi extrémní příklad. Dítě se mnohdy na spojení ženy a muže pro početí (jak se to dělá) ani nezeptají, protože v době, kdy je to zajímá, už mají kamarády, se kterými to můžou probírat sami a informace získat jinde než od rodičů 😊, anebo si to dohledají na Goooglu. Již pětileté šestileté děti ví, jak funguje vyhledávač a mají-li kamaráda, bratrance nebo sourozence, který umí psát, lehce si s jeho pomocí najdou, co koho zajímá. 

Závěrem shrnutí 

Řiďte se věkem dítka. Při vysvětlování nezacházejte do podrobností, abyste dítě nenudili a nemluvte odborně, používejte slova, na které je zvyklé. Odběhne-li, znamená to, že vaše vysvětlení mu stačí, nebo že je na daný problém malé a vysvětlování je zbytečné, protože ho to ještě nezajímá, netrápí. 

Zábavné činnosti pro děti, když venku prší 

Podzimní počasí je tady, a i když bude ještě hezky, pomalu přijde období, kdy budeme nuceni zůstávat více doma a dětem vymyslet zábavu, která je bude bavit, aby sami nevymýšleli, něco, co je bude bavit, ale nám bude vadit. Zde je několik nápadů, co můžete s dětmi dělat, ať už máte doma holky, nebo kluky. 

Hry v domácích bunkrech a domečcích 

Pro domácí hry přitom nepotřebujete žádné velké připravování nebo nákladné pomůcky. K bunkru vám výborně poslouží větší kus látky, jako je například ubrus, přehoz, deka či prostěradlo. Máte doma patrové postele? Nebo třeba jídelní stůl či psací stůl v dětském pokoji? Výborně poslouží, protože je dostatečně vysoký i prostorný. Prostěradlo umístěte kolem dokola, nějak jej upevněte na rám postele či desku stolu. Použijte oboustrannou lepící pásku, dlouhý provázek, zdrhovadlo… musíte si poradit. Děti si v takto vyrobených soukromých domečcích, bunkrech, hrají velmi rády a také se zabaví na dlouhou dobu. Možná jej ani nebudou chtít zbourat, aby do něj mohli následující den zase uchýlit a hrát si v něm. 

Zapojte děti do běžných domácích prací 

Děti se výborně zabaví i tím, když je přizvete k činnosti, kterou děláte vy. Kluci i holky rádi pomáhají maminkám v kuchyni. Vymyslete něco jednoduchého, při čem vám děti budou moct pomáhat. Třeba si upečte snadnou buchtu, která dětem chutná. Nechte je nasypat do mísy mouku, rozbít vajíčka do hrnku, nechte je vše umixovat, samozřejmě hlídejte a asistujte. Uděláte si něco dobrého, třeba i to, co jste potřebovali dělat, a přitom snadno vymyslíte aktivitu, která děti zaujme, něco jim dá a zabaví je. 

To stejné platí, když je s dětmi doma tatínek. Jestliže bydlíte v rodinném domku a máte dílnu, vezměte dítě do dílny a něco vyrobte. Nebo jen naučte zatloukat hřebíky, používat vrtačku a zavrtat do desky pár šroubků, nebo třeba natřít něco, co potřebujete, nebo jen natřít prkno, které je vám k ničemu. Děti vám budou vděčné, že jste jim něco naučili, něco, co jiné děti ještě nedělali, nebo co neděláte ani vy až tak čas. 

Vyrobte si náramek či korále 

Tady už bude nutná příprava předem, aspoň někdy tedy. Záleží na tom, jestli doma korálky a vlasec či silikonovou pevnou nit máte, nebo si je budete muset pořídit. Vše seženete v galanterii, nemusíte navštěvovat přímo specializovanou prodejnu korálkárnu. Pro začátek je jednodušší navlékat na silikonový vlasec, protože jej po navlečení jednoduše zavážete na uzlík a díky tomu, že pruží, není potřeba k němu navázat zapínání. Budete-li pracovat s vlascem (jako na ryby), tam se vám zapínání bude hodit, zvláště, kdy děláte korále, jež mají být těsně kolem krku, nebo náramek těsný ruce. 

Nemáte korále ani vlasec a chcete vyrobit náramek? Nevadí. Postačí vám bavlnka, nebo bavlnky vícebarevné. Na internetu najdete mnoho návodů, i jednoduchých, dle kterých můžete začít ihned plést. Bavlnky můžete nahradit štupovací nití, tenčími provázky (náramek bude výrazný, tlustší). 

Učte děti háčkovat, vyšívat, plést 

Znáte některou z těchto ručních prací? Zkuste ve skříni vydolovat vlnu, či přízi a pusťte se do vysvětlování a ukazování, jak se háčkuje začáteční řetízek, jak napojit další řadu ok, nebo zkuste vyšívat např. na starý ubrus či prostěradlo po babičce. K vyšívání je ale nutné pořídit si vyšívací kruhy. 

Tak, alespoň drobnou inspiraci pro domácí aktivity při nepříznivém počasí máte. Pusťte uzdu své fantazii a zkuste vymyslet i něco sami. Třeba s dětmi projděte staré fotky a poskládejte je do složek podle data, roční doby, různých akcí, jež jsou na fotografiích atd. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *